Evenimente din comunitate

Va invitam sa parcurgeti un calendar al evenimentelor care au marcat si infrumusetat viata Costestiului. In fiecare moment important, in fiecare an, Asociatia Hercules a fost alaturi de membrii comunitatii.

• 8 martie – Ziua Mamei. In ajunul sarbatorii, copiii mesteresc si repeta de zor. Rezultatele muncii lor, felicitarile si momentul artistic inseamna clipe de fericire pentru mamele lor. Noi le daruim doamnelor pachete cu alimente de baza si produse pentru igiena.
• Pastele. Pachete cu mancare traditionala imbogatesc mesele beneficiarilor nostri. De Paste, in fiecare an, se ofera pachete cu alimente unui numar de  50 copii si 20 seniori.
• Ziua internationala a copilului este sarbatorita in fiecare an in sala noastra de evenimente :  peste 200 de prichindei mari si mici participa la concursuri de mima, de strambaturi, karaoke, teatru de papusi, animatie, face painting, modelat baloane. Cu poezii, scenete, premii, desfasurari de forte, pentru ca niciun participant sa nu plece acasa fara un zambet pe chip.
• 1 octombrie – Ziua persoanelor de varsta a treia. Asociatia Hercules sarbatoreste anual seniorii
• 5 decembrie – Ziua Voluntarilor. Anual, voluntarii Asociatiei noastre participa la o intalnire la Centrul Hercules, pentru a primi in dar un moment artistic sustinut de copiii pe care ii inconjoara cu atentie pe tot parcursul anului.
•  Odata cu venirea sarbatorilor de iarna se inmultesc si ocaziile de bucurie. Copii, parinti si bunici, beneficiari si voluntari, ne adunam cu totii in jurul bradului. Il asteptam pe Mos Craciun dornici sa il inveselim cu cantec. Iar el isi desarta anual desaga cu daruri in fata a peste  100 de copii, a parintilor lor si a 20 de seniori: jucarii, rechizite, produse de igiena, dulciuri si alimente. Copiii ne ofera tuturor un cadou artistic.